Tu jesteś: Aktualności
Dolnośląski model partnerstwa

2012-10-08

W ciągu pół roku udało nam się zbudować niezależną i regionalną sieć współpracy, która łączy bardzo różne środowiska – organizacje pozarządowe, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze – mówi Maria Mika, Dyrektorka Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz jedna z inicjatorek Forum Partnerów Społeczno-Gospodarczych.

Czym jest Forum Partnerów Społeczno-Gospodarczych?

Moim zdaniem, jest to jedna z najważniejszych i z najciekawszych inicjatyw społecznych na Dolnym Śląsku. Naszym celem jest utrwalenie dotychczasowej współpracy między Partnerami Społeczno- Gospodarczymi w województwie dolnośląskim. Podstawowymi wartościami dla członków Forum są współpraca, rozwój i dialog społeczny. Te trzy fundamentalne wartości od początku nam przyświecały, kiedy tworzyliśmy Forum.

Czym różni się Wasza regionalna inicjatywa od innych? Przecież w ostatnich latach powstawało wiele partnerstw międzysektorowych, również na Dolnym Śląsku?


To prawda, tych partnerstw było dużo w ostatnich latach. Natomiast one głównie powstawały
w ramach realizacji projektów unijnych. Nasza inicjatywa jest oddolna. Nie jest finansowana ze środków krajowych czy unijnych. To co ją z pewnością wyróżnia, to na pewno struktura. W skład Forum Partnerów Społeczno-Gospodarczych wchodzą przedstawiciele m.in. Komitetu Monitorującego RPO Województwa Dolnośląskiego, Podkomitetu Monitorującego PO KL Województwa Dolnośląskiego, Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego czy Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia. Są to przedstawiciele z organizacji pozarządowych, ale także organizacji pracodawców, izb gospodarczych czy związków zawodowych. Nie znam takiej drugiej inicjatywy w kraju, w którą byłoby na stałe zaangażowanych aż tylu różnych partnerów.

Na czym Wam głównie zależy ? Na czym chcecie się skupić w najbliższym czasie?


Przede wszystkim jednym z głównych celów jest koordynacja działań w regionie między środowiskiem Partnerów Społeczno-Gospodarczych a administracją publiczną na rzecz rozwoju województwa oraz  szeroko rozumiane rzecznictwo interesów Partnerów Społeczno- Gospodarczych, w szczególności podczas przygotowań do nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Zależy nam również na  ochronie praw Partnerów Społecznych - Gospodarczych czyli zabezpieczeniu równego parytetu dla organizacji społecznych i gospodarczych w radach, komisjach, komitetach województwa dolnośląskiego zajmujących się sprawami rozwoju województwa. Chcemy, aby Forum Partnerów było także miejscem, przestrzenią dostępu do ekspertów z różnych dziedzin od rynku pracy, ekonomii społecznej po kształcenie ustawiczne.

Jak wygląda rzeczywista współpraca w ramach Forum Partnerów Społecznych – Gospodarczych?


Jest to oczywiście praca społeczna. Spotykamy się regularnie w Dolnośląskiej Izbie Gospodarczej we Wrocławiu, która bezpłatnie udostępnia nam salę  konferencyjną i przygotowuje poczęstunek. Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych prowadzi sekretariat. W prace Forum silnie angażują się także Związek Pracodawców Dolnego Śląska oraz Polska Izba Firm Szkoleniowych.

A jak Wasza inicjatywa jest w ogóle odbierana przez władze samorządowe, administrację?


Raczej pozytywnie. Ostatnio przedstawiciele Forum uczestniczyli w panelu dyskusyjnym  „Europejski Fundusz Społeczny wczoraj, dziś i jutro z punktu widzenia różnych środowisk ” podczas konferencji „Europejski Fundusz Społeczny na Dolnym Śląsku wczoraj, dziś i jutro”, która odbyła się pod patronatem MRR. Relacje z panelu można zobaczyć na stronie internetowej DFOP oraz na FB. Zostaliśmy również zaproszeni do Dolnośląskiej Rady Gospodarczej, która działa przy Zarządzie Województwa Dolnośląskiego. Zamierzamy aktywnie uczestniczyć w konsultacjach społecznych dot. aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 roku.

                                                                                                                                     

                                                                                                                                               Dziękuję za rozmowę


Kontakt:

Maria Mika – Dyrektor Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
tel.602 376 974, e-mail: maria.mika@dfop.org.pl

Marcin Kowalski – Pełnomocnik regionalny Zarządu Polska Izba Firm Szkoleniowych

tel. 601 630 300, e-mail:  m.kowalski@pifs.org.pl

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
Strona internetowa utworzona w ramach projektu pt.: "Współpraca międzysektorowa - projekt na rzecz odpowiedzialnego biznesu"
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego